Трифон Зарезан - първи февруари

Trifon Zarezan - 1-vi fevruari
Трифон Зарезан
От древни времена в България празнуваме празника на виното, лозата и лозарите. По нов стил е на 1-ви февруари, а по стар на 14-ти февруари (Свети Валентин). Много хора обаче предпочитат да го празнуват по стар стил, а някои повтарят и на 1-ви и на 14-ти.

Имен ден празнуват всички, които носят имената Трифон, Трифонка и другите производни.

Празнична трапеза

Подарък за Свети Валентин

Sveti Valentin 14.02
Свети Валенти
Един от най-романтичните дни в година наближава. Все повече хората започват да се чудят какво да подарят на любимия до тях човек.
Изборът може да е изключително труден, тъй като трябва да се покаже любов, романтинка, загриженост и нежност.
Всеки 23-ма от 100 човек заявяват, че искат романтична вечеря или уикенд с любимия.
Около 60 от тях казват, че няма значение само да са в приятна компания, а около 8-9 човека - скъп подарък, парфюм, телефон и т.н.
Останалите 8 все още не са решили или са необчързани и няма с кой да споделят Денят на влюбините - свети Валентин.
Ето Ви няколко безплатни идеи:

Имен ден - свети Григорий

На този ден - 25.01 празнуват имен ден всички, които носят следните имена - Григор, Гриша, Григорий. Името от древногръцки означава "бодърстващ".

История

Денят на прегръдката

Mejdunaroden den na pregradkata
Международен ден на прегръдката
История

Измислен е в САЩ през 1986 година от Кевин Заборни в Мичиган. Тогава е бил 24 годишен специалист по лечение на деца с противообществени прояви. Ядосан на своите сънародници, че не могат да си показват чувствата и емоциите открито, той решава да създаде такова събите. Избрал е непосредствено между 2 големи празника - Коледа и Св. Валентин. Предполага се, че това е времето, когато човек се чувства най-зле, преживява емоционален спад. Днес можете да прегръщате познати и непознати, приятели и роднини на воля. Нека накараме света около нас да се усмихне и да бъде по-щастлив!

Наука

Доказано е, че 20 секундна прегръдка намаля стреса и кръвното налягане на човек. Заради това, ако днес някой посегне да ви прегърне не се дърпайте, а му отвърнете! 

Атанасовден

Atanasovden 18.01
Атанасовден 18.01
На 18.01 празнуват всики, които се казват Атанас, Атанаска, Наско, Наска. На този ден според поверията свети Атанас казва на зимата: "Иди си, зимо, идвай, лято!". Преведено името означава "безсмъртен".

Легенда
Свети Атанасий е отишъл с копринена риза на най-високия връх и изкрещял силни слово. Народните вярвания казват, че дойде ли Атанасовден иде и пролетта. Свети Атанасий е покровител на студовете и леда.

Традиции
На този ден се приготвя черна кокошка. Сготвя се заедно с ориз и се гощават приятели, роднини и съседи против болести. Перата на кокошката се пазят цяла година, защото според поверията те имат лечебна сила. В някои части се палят и прескачат огньове.

Атанасовден и Антоновден са професионални празници на ковачи, ножари, железари.

Антоновден

Antonovden
17 януари. Антоновден
На 17 януари българите празнуваме Антоновден. На него домакините правят питки намазани с мед и ги раздават за здраве.

Легенда
На този ден небето се отворило и към земята дошли всевъзможни гадини. Всички те нападнали свети Антоний. След този случай Антоний се зазидал за 20 години в колиба. А Господ му дал способността да лекува.

Бабинден

Днес е Бабинден - 08.01.2013 година.
На този ден младите хора отдават почит бабите, които помагат при раждането на младите моми, невести и булки. Празнува се заради малките деца, за да не страдат от т.нар. "бабици" (чревно разстройство).
Празникът р изцяло женски и на обреда не се допускат мъже.
Интересното е, че те са принудени да се крият цял ден, тъй като ако жените ги видели на улицата започвали да ги събличат или пълнят панталоните с камъни. До преди няколко десетилетия това е бил единствения ден, когато жените са можели да пият в кръчмата.

Традиции

Ивановден

Ивановден идва от старобългарски "Бог е милостив" или "Божа благодат".
Отбелязва се в православния календар по случай покръстването в река Йордан от Йоан Кръстител.
Счита се за празник на кумството и братството. В някои райони на страната той е по-характер с ритуалното си къпане отколкото на Йордановден. На този ден ергените къпят момите, както и младите мъже и именниците. Прави се обща трапеза, а кумците носят кравай, месо и вино.
На този ден коледарите отвеждат тържествено царя на чешмата и го окъпват. Накрая всички се хващат на празнично хоро и с това се поставя края на Коледуването.

Йордановден, Богоявление или Кръщение Господне

Това е християнски празник честаш кръщението на Исус Христос в река Йордан.

Традиции и обичаи

На този ден се слага край на т.нар. "мръсни дни". Всеки, който иска да е здрав през година отива и се измива на реката/морето. Местните смелчаци скачат в близкия водоем, за да извадят кръста. Отслужва се хвалебствена литургия, която се нарича Велик водосвет. Чрез нея се сменя светената вода по храмовете и всеки присъстващ носи в тях за здраве и късмет.